Iako se u starosti osećaju posledice dobrih i loših odluka u mladosti, na opšte zdravlje se itekako može uticati i u trećem dobu, a najpre sa aktivnim vežbanjem koje je prilagođeno svakoj osobi, individualno.
Treniranje uvek nosi i rizik od povreda, a čak i najosnovnije aktivnosti starih osoba mogu biti rizične i dovesti do povreda. Njima oporavak jako teško pada, a komplikacije su čak i mnogo verovatnije.
Ipak, ne sme ni biti prepreka za makar rekreativno vežbanje jer je to preduslov za dobru cirkulaciju, pokretljivost zglobova i opšte psiho-fizičko stanje.
Zato je odlično znati kako se može rekreativno vežbati i gde se može dobiti pomoć i podrška za aktivnu starost.
Klasično vežbanje sa i bez podrške
Pored šetnje i brzog hoda, preporučuje se i angažovanje čitavog tela kroz razne grupne aktivnosti koje su vođene stručnim nadzorom za što efikasnije izvođenje i dobro opšte stanje.
Na prvom mestu je tu plivanje i aerobik u vodi kao najsigurniji način vežbanja, uz minimalni otpor, ali sa dobrim rezultatima. Nekoliko puta sedmično i osetiće se veći raspon pokreta, bolja kondicija i aktiviranje mišića.
Klasičan aerobik sa ili bez tegova je vrlo koristan, a uz to je odlična i joga, ali sve prilagođeno određenoj životnoj dobi i zdravstvenom stanju. Većina vežbi poboljšava cirkulaciju, aktivira mišiće i vraća stabilnost, samo je važno izvoditi ih pravilno i pod nadzorom.
Osim toga, mogu se koristiti i mašine u teretanama za aktivnije polaznike kao što je traka za hodanje, bicikl ili tegovi. To može doneti popravljanje zdravstvenog stanja, snižavanje krvnog pritiska, bolji lipidni status, prohodnost arterija, jačanje srca, bolja prokrvljenost tela.
U svakom slučaju se preporučuje makar klasična šetnja, udobna obuća i korišćenje štapa po potrebi. Čak i to donosi bolje rezultate, veći obim pokreta i bolje opšte zdravstveno stanje.
Banjska lečilišta
Savršena prilika za povremeno rekreativno vežbanje i brigu o zdravlju je i kroz posete banjskim lečilištima koji nude kompletne usluge podrške svim pacijentima.
Ne morate da odlazite daleko, banje u Srbiji imaju odlične programe koji obuhvataju prilagođenu ishranu, programe vežbanje i korišćenje lekovitih svojstava banjske ponude.
Sama rekreacija je pod nadzorom lekara i fizioterapeuta što mnogo znači, naročito licima koji su poodmaklim godinama.
Čak i da nemate konkretne tegobe, mogu se koristiti sve ponuđene aktivnosti i tako poboljšati svoje zdravlje pa su ovo zdravstveni centri koje posećuju i mlađe osobe vrlo rado.
Domovi za stare – prava mesta za potpunu podršku boljem opštem zdravstvenom stanju
Domovi za stare su centri koji služe za smeštaj i aktivnu brigu o starim licima, ali su to i odlična mesta za pravilno treniranje i poboljšanje zdravlja.
Organizacija se koncipira tako da se u smeštaju pružaju razni vidovi podrške opštem zdravstvenom stanju svakog stanara.
Svaka osoba se posebno pregleda i propisuju joj se rekreativne aktivnosti koje odgovaraju njenom zdravlju. To rade i lekari opšte prakse, ali i specijalisti, fizijatri…
Neke aktivnosti su normalne i svakodnevne kao što su lagana šetnja, vežbe razgibavanja ili poslovi koji su normalni u jednom domu.
Pored toga, mogu se propisati i masaže, terapije na aparatima za fizikalnu terapiju i vežbe sa fizioterapeutom. Na taj način se vrlo brzo popravlja zdravstveno stanje, a stanar je mnogo agilniji i osećaće se bolje.
Samostalno vežbanje i odlasci na treninge su vrlo problematični za osobe koje imaju problema sa kretanjem ili žive same pa su domovi za stare možda i najbolji način da se vodi kvalitetan život uz odličnu brigu o opštem zdravstvenom stanju.
Ne treba zaboraviti ni odličnu medicinsku podršku, brigu o ishrani, mentalnom zdravlju i društvenom životu pa je i jasno zašto su ovo jedni od najpopularnijih načina za smeštaj ljudi u trećem dobu, čak i u situaciji kada imaju odgovarajuću negu u svojim kućama.
Rekreacija je važna tokom čitavog života samo se propisuje različitom dinamikom u zavisnosti od zdravstvenog stanja nekog lica. I u starosti je ovo važno pitanje i donosi puno mogućnosti za produženje života, uz bolji kvalitet i kontrolu bolesti.
Samostalno i vežbanje pod nadzorom je odlično, ali je potrebno odlaziti na treninge i uklopiti se u termine.
Banjska lečilišta su takođe savršena mesta za poboljšanje opšteg zdravstvenog stanja, ali lice mora biti pokretno i sposobno da brine o sebi.
Iz tih razloga se i dolazi do domova za stare kao najboljeg odgovora za potpunu brigu o zdravlju, a da pri tome lice ima odlične uslove i nadzor za kvalitetan život. Mnogi baš zato biraju kolektivni smeštaj za stare čak i kada imaju dobro opšte zdravstveno stanje, ali im nedostaje društvo i osobe iste dobi. Na ovaj način ostvare sve te zamisli i dobiju još mnogo toga jednim dobrim izborom.
Leave a Reply