Često zanemareno kao oblik vežbanja, hodanje je jedan od najlakših načina da postanete aktivniji, zdraviji i mršaviji. Rutina hodanja ima puno benefita po ljudski organizam, a kako to šetnja utiče na zdravlje, saznaćete u narednim redovima teksta.
Posledice fizičke neaktivnosti
Razvoj društvenih mreža, gejminga i tehnologije uopšte jedan je od glavnih razloga zbog kojih sve manje vremena provodimo baveći se nekim sportom, u prirodi ili sa prijateljima. Da stvar bude još gora, gotovo da je postalo zlatno pravilo da što se manje krećemo, to se nezdravije i hranimo. Posledice po psihičko i fizičko zdravlje izazvane nezdravim načinom života ogledaju se često u vidu depresije, anksioznosti, gojenja, brzog umaranja, problema sa kardiovaskularnim sistemom, lošim snom i mnogim drugim zdravstvenim problemima.
Uticaj šetanja na različite zdravstvene aspekte
Kada dugačke šetnje postanu vaša svakodnevica, telo će početi da oseća mnoštvo pozitivnih promena. Pre svega, popravićete kondiciju i umaraćete se sporije, što će učiniti da se osećaćete spremnije za obavljanje svih dnevnih aktivnosti. Takođe, poboljšaćete cirkulaciju tela i rad srca čime ćete smanjiti mogućnost oboljevanja od kardiovaskularnih bolesti u starijem dobu. Pritisak će vam biti stabilan, metabolizam brži, a pored toga podstaknućete i pravilnu raspodelu kalcijuma u kostima, što će smanjiti mogućnost nastanka osteoporoze.
Šetnja je fizička aktivnost koja je pogodna i preporučljiva kako za osobe sa zdravstvenim tegobama, tako i za one koji su potpuno zdravi. Pored toga što smanjuje bol kod hroničnih bolesti, odličan je način da održavate nivo insulina u normali i samim tim regulišete nivo šećera u krvi. Šetanje takođe smanjuje grčeve i trudničke bolove, tako da je idealno za žene u drugom koje su stanju (naravno, u umerenom trajanju).
Šetnje utiču na jačanje skeleta i gubljenje kilograma
Hodanje je najjednostavniji oblik treninga koji ne zahteva nikakvu dodatnu opremu ili odlazak u teretanu. Sve što je potrebno da budete u dobroj kondiciji jeste dobra volja i malo više slobodnog vremena, uz dobru organizaciju. Svakodnevne šetnje jačaju kosti i mišiće, a naročito zglobove koji su ključni za stabilan korak i agilnost. Stoga mnogi sportisti pored kardio vežbi treninga snage u svoj plan treniranja ubacuju i višeminutne šetnje (najčešće na traci). Dobro fizičko zdravlje pored hodanja preporučuje i redovne masaže stopala.
Redovno hodanje je prirodan i bezbedan način da smanjite svoju telesnu masu i jedan od najboljih načina da budete fit. Različite brzine hodanja pospešuju potrošnju kalorija i podržavaju pravilan rad pluća, tako da su idealna metoda za mršavljenje. Ukoliko vas zanima kako da smršate zdravo i brzo, predlažemo da pročitate naš tekst koji se nalazi na ovom linku.
Kako šetnja utiče na psihičko zdravlje?
Šetanje je izuzetno korisno za očuvanje mentalnog zdravlja. Primera radi, nakon tridesetominutnog hodanja, telo počinje da luči hormone sreće (serotonin i endorfin) i na taj način značajno utiče na poboljšanje raspoloženja i motivacije. Povećana proizvodnja navedenih hormona u direktnoj je korelaciji sa kvalitetnijim donošenjem odluka, smanjenjem stresa i poboljšanim snom, pa je zato poželjno da šetnje praktikujete i pre spavanja.
Obaveze vas ne mogu sprečiti da šetate
Zbog brzog tempa života i brojnih obaveza koje završavamo na dnevnom nivou, šetanje je gotovo potpuno potisnuto kao svakodnevna aktivnost. Međutim, odlazak na posao ili obavljanje drugih privatnih obaveza ne znači da nemate vremena za šetnju. U većini slučajeva do posla koristimo neko prevozno sredstvo, bilo automobil, gradski autobus, taksi ili tramvaj. Ako je vaše radno mesto udaljeno nekoliko kilometara, ovakav izbor je sasvim logičan. Međutim, ukoliko vam se posao nalazi na svega nekoliko minuta, nema potrebe za korišćenjem prevoznih sredstava. Ovu rutinu možete zameniti šetanjem zbog mnogobrojnih blagodeti koje ono ima po ljudski organizam.
Dodatne preporuke za udobno šetanje
Kako bi šetanje bilo prijatnije i udobnije, obratite pažnju na naredne predloge:
- Nabavite udobne patike za šetanje (trčanje). Ako nosite neudobne patike ili cipele onda definitivno nećete osetiti sve benefite šetanja. Stoga nabavite udobnu obuću koja će vam služiti isključivo za ovu svrhu.
- Ponesite samo najbitnije sa sobom. Rančevi, torbe ili kese će vam otežavati kretanje i veoma brzo ćete osetiti umor. Zato preporučujemo da sa sobom u šetnju ponesete samo flašicu vode, kačket i kremu za sunčanje.
- Slušajte muziku. Omiljeni stihovi mogu biti dobar način da vreme iskorišćeno za šetanje prođe brže. Ipak, upotrebu slušalica iz mera predostrožnosti ne preporučujemo ukoliko šetate blizu kolovozne trake. Muziku možete slušati npr. dok šetate šumom.
- Merite broj koraka. Na ovaj način ćete u svakom trenutku znati koliko kilometara ste prošli, kao i koliko kalorija ste potrošili. Možete da koristite aplikacije ili eventualno nabavite smart narukvice ili satove.
- Šetajte sa prijateljima. Ukoliko su vaši prijatelji raspoloženi za dugu šetnju, ovo može biti odličan način da se zbližite i bolje upoznate.
- Planirajte duge rute. Postavite sebi ozbiljniji izazov čim steknete kondiciju za duge relacije.
Šetanje je fizička aktivnost koja na različite načine utiče na naše psihičko i fizičko zdravlje. U ovom tekstu smo izneli samo neke od najvažnijih primera koji pokazuju kako šetnja utiče na zdravlje. Pozivamo vas da sopstvena iskustva i lični rekord kada je u pitanju broj pređenih koraka u danu podelite sa nama u komentarima.
Leave a Reply